Jak ruszać autem pod górkę i z górki. Jest to trudniejszy element sztuki opuszczania miejsca postoju i wymaga to opanowania umiejętności ruszania na równym, niepochylonym podłożu. Na nierównym terenie trzeba być też bardziej skoncentrowanym na procedurach, gdyż najmniejszy błąd może doprowadzić do nieprzewidzianych konsekwencji.
Ruszamy pod górkę
Jednym z elementów części praktycznej nauki jazdy Opole jest ruszanie pod górkę. W tym przypadku, jak chcemy ruszać autem na wzniesieniu, niezbędnym elementem jest hamulec ręczny, który musi być zaciągnięty. Gdy mamy wrzucony pierwszy bieg, najpierw wciskamy pedał sprzęgła, potem uruchamiamy samochód, następnie powoli spuszczamy pedał sprzęgła i jak poczujemy wibracje pod tym pedałem, powoli i spokojnie spuszczamy hamulec postojowy i wtedy ruszamy pod górkę. Gdy przy uruchomieniu silnika mamy wrzucony inny bieg niż pierwszy, przed spuszczeniem pedału sprzęgła zmieniamy bieg na jedynkę, a potem procedura jest taka sama. W przypadku uruchamiania na luzie, można wcisnąć sprzęgło po uruchomieniu silnika, ale przed wbiciem jedynki, a reszta jest identyczna. Na egzaminie dopuszczalny ruch w dół pojazdu przy ruszaniu z miejsca pod górkę wynosi 20 cm, czyli tyle, ile wynosi długość kostki brukowej. Warto ćwiczyć ten element, jeśli nie chcemy w tym miejscu oblać egzamin na prawo jazdy.
Nauka jazdy – nauka ruszania
Zaciągnięty hamulec awaryjny jest najbardziej koniecznym elementem przy ruszaniu z górki (pochylenie drogi w dół). W tym przypadku technika ruszania z górki i pod górkę wygląda niemal identycznie, lecz z drobnymi modyfikacjami. Gdy mamy włączony pierwszy bieg, przed uruchomieniem silnika należy wcisnąć sprzęgło, a po włączeniu motoru spokojnie opuszczamy sprzęgło i gdy pod lewą noga poczujemy drgania, równie powoli spuszczamy ręczny i ruszamy. W tym przypadku, gdy auto jest w ruchu, należy parokrotnie posługiwać się hamulcem nożnym, znajdującym się między sprzęgłem (lewy) i gazem (prawy). Przy wbitym innym biegu niż pierwszy, po uruchomieniu silnika zmieniamy bieg (dokładna procedura znajduje się w poprzedniej części), a reszta wygląda tak samo. Jak pojazd dwuśladowy jest na luzie, po włączeniu motoru wrzucamy jedynkę, a potem ruszamy tak samo, jak w innych przykładach.
Bardziej niebezpiecznym i teoretycznie prostszym sposobem ruszania z górki jest ruszanie na luzie, gdzie po spuszczeniu ręcznego nie trzeba wrzucać pierwszego biegu, a prędkość regulujemy za pomocą hamulca nożnego, przy pomocy którego trzeba regularnie i nieprzerwanie regulować prędkość, a jedynkę należy wbić tuż przed spłaszczeniem podłoża. To wymaga jednak dużego doświadczenia i opanowania sztuki jazdy. Początkującym kierowcom nie radzimy tej trudniejszej techniki.
Nauka jazdy samochodem składa się z wielu czynników, a ruszanie samochodem jest jednym z podstawowych elementów. W tych dwóch artykułach pokazaliśmy teorię połączoną z praktyką, a dokładnych wskazówek udzielą podczas nauki prawa jazdy Opole (m.in. Szkoła Jazdy D-H) wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy, którzy krok po kroku nauczą wielu aspektów związanych z jazdą samochodem, w tym także ruszanie z miejsca pojazdem na różnych podłożach.