Dane na dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów

Dane na dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdów

Co roku tysiące przyszłych kierowców udaje się na kursy, by zdobyć upragniony dokument umożliwiający samodzielne poruszanie się po drogach pojazdem jedno- lub dwuśladowym. Gdy zdobędą już wymarzone prawo jazdy Opole, od tej chwili muszą zrobić wszystko, żeby nie zostały im zabrane uprawnienia za przewinienia na drogach. Warto też wiedzieć, co w sobie zawiera blankiet, bez którego nie jest możliwe przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie. Można tam znaleźć wiele ciekawych i istotnych rzeczy, które mogą się przydać w pewnych sytuacjach.

 

Informacje zawarte na dwóch stronach

 

Na pierwszej stronie znajdziemy najważniejsze dane o osobie posiadającej uprawnienia do prowadzenia pojazdów silnikowych. Na lewym górnym rogu jest flaga Unii Europejskiej z napisem PL w środku, obok jest nazwa dokumentu (pomoże w jego zdobyciu Szkoła Jazdy D-H), a po prawej stronie jest kraj, w którym wydano ten blankiet. Główną częścią jest zdjęcie znajdujące się w lewej części oraz znajdujące się dane: nazwisko i imiona, data i miejsce urodzenia, data uzyskania uprawnień, organ wydający dokument, data ważności, numer PESEL, numer seryjny, podpis, a na dole są aktualnie posiadane kategorie. Na odwrocie są wszystkie możliwe kategorie, lecz dane pojawiają się tylko przy obecnie posiadanych, czyli: data uzyskania uprawnień oraz termin ważności, a także kod ograniczeń. Każde prawo jazdy Opole posiada także kod kreskowy, a także znaki wodne jak np. nazwa dokumentu w różnych językach, granice kraju wydającego uprawnienia oraz inne wzory mające świadczyć o autentyczności dokumentu. Takie blankiety wytwarza tylko Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i tylko tam można dorobić nowe egzemplarze w razie zgubienia lub uzyskania nowych kategorii umożliwiających prowadzenie różnych pojazdów.

 

Ważne szczegóły

 

Dane zawarte w tym dokumencie mają istotne znaczenie w wielu przypadkach, np. podczas kontroli, przy wykonywaniu transakcji związanej z kupnem pojazdu, czy też w trakcie starania się o pracę jako kierowca. Bez względu na okoliczności, prawo jazdy Opole musi się przydać w każdym miejscu, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby, gdyż czasami informacje zawarte w małym blankiecie mogą w znaczący sposób ułatwić normalne funkcjonowanie i załatwianie wielu spraw.

robieprawko