Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Ministerstwo Infrastruktury skierowało pakiet propozycji dotyczących zmian w egzaminach. Jeżeli jesteś kursantem i zamierzasz zdawać na prawo jazdy Opole, dowiedz się jakie zmiany cię czekają. Egzaminy będą odbywały się o ściśle określonych godzinach, a instruktorzy nie będą musieli używać pieczątek. Ale to nie wszystkie zmiany, jakie zapowiada Ministerstwo.

Jeden egzamin na godzinę

Pierwsza z kluczowych zmian mówi o tym, że egzaminy na kategorię „B” będą odbywały się co godzinę. Egzaminator przeprowadzi ich maksymalnie osiem w ciągu dnia, zaczynając o pełnej godzinie. Przyczyną tych zmian jest chęć likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Ministerstwo uważa, że dzięki takiemu rozwiązaniu egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i obiektywną ocenę umiejętności zdających, a kandydaci na kierowców będą się mniej stresować.

Zmiana zatrudnienia egzaminatorów

Zmienić ma się również sposób zatrudnienia egzaminatorów. Nie będą już pracownikami Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, ale województwa. Celem tego przepisu ma być ograniczenie liczby oblanych egzaminów, na których WORD-y zarabiały najwięcej. Ustawa przewiduje, że pieniądze za egzaminy będą trafiać do budżetu państwa.

Brak pieczątek

Nowe przepisy wprowadzą duże ułatwienia dla przedsiębiorców w prawie gospodarczym i podatkowym. Egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy jedynie podpis (imię i nazwisko) oraz nr uprawnień.

Ułatwienie dla osób niepełnosprawnych

Osoby o ograniczonej sprawności, które nie mogły zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy, będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Wcześniej egzaminy odbywały się jedynie na motorowerach, co utrudniało osobom niepełnosprawnym uzyskanie tego typu uprawnień.

Dowiedz się, kiedy wejdą zmiany

Ministerstwo Infrastruktury podaje, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 roku. Jeżeli chodzi jednak o zmiany dotyczące dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, czyli pracy egzaminatora oraz wyznaczania konkretnych godzin egzaminów – wejdą one w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Ocena dyrektora opolskiego WORD-u

Jak podaje Radio Opole, Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu, ocenia pomysł ograniczenia egzaminów na prawo jazdy w Opolu do ośmiu w ciągu jednego dnia jako niefortunny. W wywiadzie dla stacji przyznał: „Jeżeli egzaminator zaprosi na egzamin i tej osoby z różnych względów nie będzie, egzaminatorowi nie pozostanie nic innego niż wpisanie X, czyli niezgłoszenia się. Nieważne będą skrajne sytuacje losowe, jak najbardziej uzasadniające nieobecność w tym momencie. Ktoś taki danego dnia już na pewno nie przystąpi do egzaminu”.

A wy jak oceniacie nowe zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy Opole?

robieprawko

Dodaj komentarz