Zmiany dla kierowców od lipca 2020

Zmiany dla kierowców od lipca 2020

Od lipca 2020 wchodzą zmiany w kodeksie i przepisach o ruchu drogowym. Mają one za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach, które wciąż należą do najniebezpieczniejszych w Europie.

 

Prawko można stracić wszędzie

 

Od lipca 2020 roku zmianie ulegają m.in. przepisy dotyczące zatrzymania uprawnień do prowadzenia pojazdów za przekroczenie prędkości. Do tej pory prawo jazdy Opole zatrzymywane było wyłącznie kierowcom, którzy przekroczyli o ponad 50 km/h prędkość w obszarze zabudowanym. Od lipca ten dokument stracą wszyscy przyłapani na takich wykroczeniu, także ci poza obszarem zabudowanym. Dodatkowo na kierowców nałożony będzie najwyższy, 500-złotowy mandat oraz 10 punktów karnych.

 

Piesi mają pierwszeństwo

 

Ujednolicone zostaną ograniczenia prędkości obowiązujące na terenie zabudowanym. Od lipca 2020 roku przez całą dobę będzie obowiązywać ograniczenie do 50 km/h. W tym samym czasie wejdą także głośne zmiany dotyczące pierwszeństwa dla pieszych. Od lipca 2020 roku posiadający prawo jazdy Opole będzie zobowiązany do przepuszczenia pieszego, nie tylko znajdującego się już na przejściu, ale także pieszego, który oczekuje przed przejściem dla pieszych. Wbrew rozpowszechnianych często opiniach przepis ten nie zmusza kierowców do zatrzymywania się kiedy piesi dopiero dochodzą do przejścia. Kodeks drogowy (sprawdza Szkoła Jazdy D-H) mówi jasno o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszym, którzy oczekują na przejście, nie zaś pieszym zbliżającym się do przejścia.

robieprawko