Ubezpieczenie samochodu od środka

Ubezpieczenie samochodu od środka

Co roku mamy obowiązek płacenia składki ubezpieczeniowej za samochód. Mimo tego, iż wiele osób posiada identyczny pojazd z takimi samymi parametrami technicznymi, ceny ubezpieczeń u poszczególnych kierowców są diametralnie różne. Skąd się to bierze? Istnieje wiele czynników wpływających na cenę ubezpieczenia i o których nie mamy pojęcia. Warto się z nimi zapoznać, żeby w przyszłości wiedzieć, ile mamy przyszykować gotówki dla danej agencji ubezpieczeniowej. Ten poradnik może być też wskazówką, na jakie auta warto rzucić oko, jeśli chcemy mieć jak najniższe koszty utrzymania.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia?

Jednym z najistotniejszych elementów wpływających na koszt składki jest marka pojazdu. Jeżeli producenci samochodów specjalizują się a autach klasy premium, to automatycznie ubezpieczenie samochodu (sprawdź: MultiDoradcy24) staje się wyższe.W takiej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia brokera ubezpieczeniowego Opole. Najniższa składka występuje w przypadku najmniejszych pojazdów produkowanych przez firmy robiące samochody na masową skalę. Na składkę ubezpieczeniową wpływa też wiek, przebieg oraz historia pojazdu. Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż w niektórych przypadkach starsze auta mogą mieć wyższe ubezpieczenie ze względu na ilość aktualnie jeżdżących samochodów oraz stan techniczny klasyka. Wpływ też ma to, czy samochód brał udział w kolizjach lub wypadkach. Jeżeli samochód regularnie brał udział w zdarzeniach drogowych, jego użytkowanie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, a to wiąże się z większą składką ubezpieczeniową. Auta w średnim wieku mogą mieć niższe stawki polisy ubezpieczeniowej, o ile ich ilość na drogach jest wystarczająco duża. Przebieg też ma znaczenie, gdyż jeżeli samochód jest użytkowany przez długi czas i robi bardzo dużą liczbę kilometrów w ciągu roku, to wtedy składka polisy proporcjonalnie rośnie wraz ze skalą niebezpieczeństwa, które ten samochód przynosi. Innym czynnikiem wpływającym na wysokość ubezpieczenia jest pojemność silnika. Koszty utrzymania samochodu z silnikiem o większej pojemności skokowej są wyższe, stąd też i składka ubezpieczeniowa musi być wyższa.

Małe doświadczenie – duża składka

Na cenę ubezpieczenia samochodu wpływa też to, jaki kierowca dany pojazd prowadzi. Najwyższą składkę płacą ci, którzy mają małe doświadczenie za kółkiem, nie założyli rodziny, znajdują się w grupie wiekowej, która powoduje największe zagrożenie na drogach, mieszkają w dużych miastach, a także posiadają pojazd z dużym przebiegiem. Można zmniejszyć składkę poprzez dodanie swojej osoby jako współwłaściciela pojazdu oryginalnie posiadanego przez np. rodzica z bardzo dużym stażem za kółkiem, który posiada zniżki. Jeśli od momentu wpisania siebie do dowodu rejestracyjnego nie spowodujemy w ciągu kilku lat żadnego zdarzenia, wtedy możemy liczyć na zniżki w wysokości kilkunastu procent. Więc warto być uważnym na drodze, zwłaszcza gdy ilość mandatów też wpływa na cenę ubezpieczenia pojazdu samochodowego. Kierowcy z czystym kontem mogą liczyć na dodatkowe zniżki, natomiast „piraci drogowi” muszą przyszykować większą niż zwykle kwotę składki polisy.

Jak widać, składki ubezpieczeniowe zależą od wielu różnorakich czynników. Warto jeździć bezpiecznie i posiadać w miarę nowy i niezużyty samochód, jeśli chcemy płacić jak najmniej na ubezpieczenie samochodu oraz dodatkowo korzystać ze wsparcia brokera ubezpieczeniowego Opole. Gdyby wszyscy kierowali się tego typu czynnikami, bezpieczeństwo na drogach byłoby jeszcze większe i wszyscy mieliby więcej pieniędzy na różnego rodzaju inne rzeczy. Im jeździsz bezpieczniej, tym na więcej rzeczy materialnych możesz sobie pozwolić.

robieprawko

Dodaj komentarz