Sposób na zawracanie w wąskich warunkach

Sposób na zawracanie w wąskich warunkach

Zdarza się, że jeździmy małymi, gminnymi drogami w nieznane nam miejsce i nie wiemy, którędy dokładnie mamy się kierować. Czasami mijamy zakręt, który mamy pokonać i jedziemy w złym kierunku, przez co tracimy czas i robimy zbyt dużą liczbę kilometrów. Ci, którzy chcą zdobyć prawo jazdy Opole są przygotowywani na takie ewentualności i uczą się prawidłowych manewrów zawracania w bezpieczny sposób. W takich przypadkach nie należy podejmować pochopnych decyzji, bo może się to źle skończyć nie tylko dla nas, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Co należy zrobić, by wrócić na właściwą ścieżkę bez zbędnego ryzyka?

Powrót na dobrą drogę w kilku krokach

Aby wykonać zawracanie na wąskiej drodze, trzeba najpierw znaleźć odpowiednie miejsce, które umożliwi wykonanie tego manewru bez zbędnej zwłoki czasowej. Podczas kursów na prawo jazdy Opole ten punkt nauczania praktycznego jest jednym z częściej stosowanych przez instruktorów i przy odrobinie koncentracji jest to prosta czynność, którą można wykonać w kilkanaście sekund. Zanim przystąpi się do tego manewru, trzeba sprawdzić, czy ktoś za nami nie jedzie, bo rozpoczęcie zawracania w złym momencie i w niewłaściwy sposób może spowodować kolizję obydwu pojazdów. W pierwszej kolejności trzeba zasygnalizować zamiar skrętu poprzez włączenie kierunkowskazu. Gdy jesteśmy pewni, że nikogo nie ma ani z tyłu, ani z przeciwka, skręcamy w lewo, czy też w prawo na pierwszą znalezioną zatoczkę, w której można bezpiecznie zawrócić (uczy tego Szkoła Jazdy D-H). W momencie dojechania do miejsca nawrotki, zatrzymujemy się tam i sygnalizujemy wykonanie skrętu w kierunku odwrotnym w stosunku do wjazdu na opisywane miejsce, a potem wbijamy bieg wsteczny i ustawiamy się na właściwy pas. W tym miejscu należy kontrolować, czy nie ma jakiś pojazdów na drodze i gdy jesteśmy pewni, że nikogo nie ma, wykonujemy drugą część nawrotki i na koniec wrzucamy pierwszy bieg, by jechać w przeciwnym kierunku niż wcześniej.

Ostrożność i praktyka

Aby ten manewr wykonywać w należyty sposób, trzeba opanowania i wielu treningów z instruktorem, który podpowie, jak to zrobić, by na egzaminie na prawo jazdy Opole ten punkt zrobić z uśmiechem na ustach. Lecz tu należy mieć oczy szeroko otwarte, bo sytuacja na drodze jest dynamiczna i w jednym momencie z pustki może się zrobić tłok na jezdni. Najważniejszy jest spokój i analityczne podejście do sytuacji.

robieprawko

Dodaj komentarz