Olej problemy, sprawdź olej

Olej problemy, sprawdź olej

Wszystkie elementy silnika w samochodzie muszą być wypełnione olejem silnikowym, który zapewnia odpowiednie smarowanie i właściwą pracę motoru. Olej należy wymieniać co kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, żeby jednostka napędowa mogła normalnie działać przez bardzo długi czas. Trzeba regularnie sprawdzać jego poziom, żeby podczas jakiejkolwiek podróży nie spotkały nas żadne niespodzianki, które mogą się zakończyć kapitalnym remontem silnika i wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych. Aby poprawnie sprawdzić poziom oleju, trzeba spełnić kilka niezbędnych warunków. Spełnienie wszystkich da nam bezstresową i spokojną jazdę przez bardzo długi czas. Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego jest jednym z elementów egzaminu praktycznego na prawo jazdy Opole, więc szkoły jazdy uczą tego przyszłych kierowców, jednak można potrenować tą czynność samemu, a czynność jest naprawdę prosta.

 Jak sprawdzić poziom oleju w silniku?

Do sprawdzenia poziomu oleju silnikowego w samochodzie wystarczą kluczyki do samochodu, za pomocą których otworzymy pojazd oraz chusteczki papierowe, którymi oczyścimy bagnet. Ważne jest to, by samochód stał na równym podłożu i nie pracował przez kilka godzin. Wtedy cały olej spłynie na dół i to sprawi, że odczyt poziomu oleju będzie miarodajny. Najlepiej sprawdzić olej rano lub wieczorem, gdy temperatura nie jest za wysoka. Najpierw trzeba otworzyć pojazd, konkretnie przednie drzwi po stronie kierowcy, a następnie pociągnąć za uchwyt pod deską rozdzielczą po stronie kierowcy. Wtedy uchyli się pokrywa silnika, którą należy odblokować i unieść, a następnie zaczepić o zamocowaną na przednim pasie podporę. Potem wyciągamy bagnet, którego uchwyt ma zazwyczaj kolor żółty, sięgamy po chusteczkę i dokładnie wycieramy końcówkę bagnetu. Następnie wsuwamy do końca bagnet na swoje miejsce, odczekujemy kilka sekund i ponownie wyciągamy. Wtedy można sprawdzić, czy poziom oleju jest prawidłowy, czyli mieści się między znakiem minimum i maximum. Jeśli tak jest, to wtedy można wsunąć bagnet z powrotem na swoje miejsce. Jeśli poziom jest zbyt niski, wtedy trzeba dolać oleju odpowiednio dobranego do danego samochodu. Po dolaniu trzeba ponownie poczekać kilka minut i powtarzamy proces aż do osiągnięcia odpowiedniego poziomu. Jak wsuwamy bagnet na swoje miejsce, zawsze trzeba go wsunąć do końca, gdyż w przeciwnym wypadku olej wypłynie poza silnik poprzez otwór kontrolny i w ten sposób zwiększymy ryzyko zatarcia silnika.

Ruszamy w drogę!

Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego jest prosty i trwa maksymalnie kilka minut. Jednak jeśli chcemy to zrobić w poprawny sposób, musimy stosować się do powyższych wskazówek. Inaczej będziemy musieli się przyszykować na spory ubytek w domowym budżecie. Warto to zrobić co kilka tysięcy kilometrów, lecz nie warto tego ciągnąć w nieskończoność, bo nigdy nie wiadomo, kiedy silnik „zeżre” sporą ilość oleju podczas pracy. Dlatego właśnie stała i regularna kontrola poziomu oleju ma sprawić, że uzupełnimy olej w odpowiednim momencie i w odpowiednim czasie i dzięki temu zaoszczędzimy na naprawach, a i łatwiej zdamy egzamin na prawo jazdy Opole. Prosta czynność, która może dać spore oszczędności.

robieprawko

Dodaj komentarz