Jazda po łuku

Jazda po łuku

Przyszli kierowcy podczas kursu nauki poruszania się samochodem uczą się wielu różnorodnych manewrów drogowych, które mają przygotować nie tylko do zdania egzaminu na prawo jazdy Opole, ale także do właściwego poruszania się po drogach publicznych. Jednym z elementów, które należy w odpowiedni sposób opanować jest jazda po łuku, a to zadanie w wielu przypadkach decyduje o końcowym wyniku sprawdzianu. Tu wymagana jest duża podzielność uwagi oraz wzmożona koncentracja na detalach i odpowiednim stylu jazdy.

 

Właściwe wykonanie zadania

 

Na początku samochód stoi na kopercie usytuowanej na samym początku trasy i z niej należy spokojnie ruszyć. W tym celu należy spuścić hamulec ręczny, a następnie spokojnie zwolnić pedał sprzęgła i kontrolować gaz podczas wykonywania czynności (uczy tego Szkoła Jazdy D-H). O ile jazda na wprost nie wymaga szczególnej filozofii, o tyle przy skręcie i zatrzymaniu się trzeba się wykazać odpowiednimi zdolnościami. Tuż przed skrętem w prawo należy sprawdzić, czy minęło się pierwszy wewnętrzny słupek i jeśli znajduje się on na poziomie przednich drzwi lub gdy z pola widzenia lusterka znika linia, wtedy można spokojnie rozpocząć manewr skrętu. Trzeba cały czas pilnować, żeby nie zahaczyć autem o słupki, co wiąże się z zakończeniem egzaminu z wynikiem negatywnym. Dojeżdżając do drugiej koperty, prostuje się koła, przy jednoczesnym kontrolowaniu bocznych lusterek i następnie adept chcący mieć prawo jazdy Opole musi zatrzymać się tak, by cały samochód znajdował się w zaznaczonym polu, bez potrącania słupka. Podczas cofania należy patrzeć się także na tylne szyby celem większej kontroli, a przy skręcie należy bardzo uważnie patrzeć na lusterka, żeby mieć kontrolę nad torem jazdy. Pod koniec skrętu trzeba ostrożnie prostować koła i zrobić to w momencie, kiedy pojazd znajdzie się na prostej, a dojeżdżając do koperty należy sprawdzić, czy pachołki nie są potrącane, a przy zatrzymaniu się trzeba wiedzieć, czy samochód jest we właściwym miejscu, czyli w kopercie.

 

Przydatny manewr dla kierowców

 

Takie zadanie jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej podchwytliwych podczas całego egzaminu na prawo jazdy Opole, ale rozwija umiejętność poruszania się w określonych warunkach, gdzie trudno wykonuje się różne czynności za kółkiem. Dzięki właściwemu wykonaniu jest pewność, że się o nic nie zahaczy i tym samym nie tylko zda się sprawdzian, ale także zaoszczędzi się sporo pieniędzy na naprawach lub kolejnych próbach.

robieprawko