Jak jeździć samochodem po mokrej nawierzchni?

Jak jeździć samochodem po mokrej nawierzchni?

Nie sposób przewidzieć, co może się zdarzyć podczas przemieszczania się pojazdem dwuosiowym z jednego miejsca na drugie. Podczas całej drogi trzeba uważać na innych użytkowników drogi i należy odczytać ich zamiary. Podobnie jest z pogodą, która może się gwałtownie zmienić podczas podróży i w związku z tym należy dostosować swój styl jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Szczególną uwagę trzeba zachować podczas jazdy w deszczu, gdyż nawierzchnia asfaltu jest bardzo śliska i każdy najmniejszy błąd może kosztować życie. Różnorodne szkoły jazdy w Opolu uczą, jak należy prowadzić pojazd w każdych warunkach i wprowadzają adeptom motoryzacji prawidłowe nawyki, które wpłyną na bezpieczeństwo na naszych drogach. Ale sami też możemy się przygotować na takie warunki.

Samodzielna gotowość na ulewę

O bezpiecznej i bezproblemowej podróży własnym samochodem decyduje wiele czynników, które sprawią, że na drogach nie dojdzie do wielu niebezpiecznych zdarzeń, które mogą się skończyć bardzo groźnymi wypadkami. Można też się przygotować na opady deszczu na długo przed wyjazdem, a takie zabiegi mogą sprawić, że nasz wyjazd nie będzie sprawiał żadnych kłopotów. Bardzo ważny jest stan techniczny pojazdu, szczególnie podczas ulewy. Szkoły jazdy z Opola uczą, że wszystkie światła, szczególnie przednie muszą być w bardzo dobrym stanie, a opony muszą posiadać wysoki bieżnik, co daje lepszą przyczepność. Wycieraczki muszą bardzo dobrze zbierać wodę z szyb i warto je wymieniać co najmniej raz na rok. Warto też zadbać o to, by podeszwy butów były suche. Gdy wchodzimy do auta w deszczu, należy wytrzepać obuwie, tak by w momencie ruszania nie było wody, a gdy mamy pewność, że trzymanie spodu jest dobre, zamykamy drzwi i przygotowujemy się do podróży.

Ostrożny sposób na jazdę

Nie trzeba nikomu przypominać, że w deszczu jeździ się wolniej i bezwzględnie trzeba trzymać się ograniczeń prędkości (tego uczy Szkoła Jazdy D-H), a nawet jeździć z mniejszą szybkością niż pozwalają przepisy. Wtedy mamy więcej czasu na reakcję i zminimalizujemy ryzyko wypadków. Wcześniej należy w ulewie rozpocząć proces hamowania, gdyż droga wytracania prędkości na mokrej nawierzchni jest dużo dłuższa ze względu na mniejszą przyczepność i osiadającą wodę na asfalcie. Podczas jazdy w deszczu kierownicę trzeba trzymać w pozycji „za 15 3-cia”, dzięki czemu jesteśmy w stanie odpowiednio manewrować pojazdem. Każda renomowana szkoła jazdy Opole u siebie ma maty poślizgowe, które uczą odpowiednich zachowań podczas poślizgu. Lekcje tego typu są bardzo przydatne, gdyż wtedy można wyrobić odpowiednią technikę ruszania kierownicą w razie niebezpiecznych sytuacji. Jeśli na drodze wpadniemy w poślizg, to kierownicę obracamy w przeciwną stronę w stosunku do kierunku jazdy i robimy wszystko, by wrócić na odpowiednią ścieżkę.

Wzmożona czujność

Jazda w deszczu wymaga niezwykle wysokiej koncentracji i przeanalizowania w bardzo krótkim czasie wielu różnorodnych elementów. Stosowanie się do wszystkich zaleceń od szkół jazdy z Opola zapewni większe bezpieczeństwo i spokojniejszą podróż bez względu na okoliczności i pogodę. Często jest tak, że przyczyną wypadków na mokrej nawierzchni jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu. Warto też i na ten aspekt zwrócić uwagę, by przemieszczenie się z jednego miejsca na drugie było bezpieczne oraz spokojne i bezstresowe.

robieprawko

Dodaj komentarz